Gazetka ślubna: dziś strona tytułowa – tutorial cz.I

Dostałam prośbę o stworzenie tutoriala z gazetką ślubną w Illustratorze.  Jednak wygodniej wydaje mi się że będzie w InDesign. A poszczególne elementy oczywiście w odpowiednich programach np. zdjęcia obrobimy w PS, ikonki czy vektory w Illustratorze bądź w Corelu/Inkscape, całość złożymy w moim ukochanym InDesign:)

Czemu InDesign? Ponieważ jest prosty i do tego stworzony! Na początku może się wydawać kosmiczny ale bardzo szybko się go „przyswaja”. Praca z tym programem do czyta przyjemność. Każde zdjęcie, element -> eksportujemy z innych programów, są one „podlinkowane” więc robiąc kilkunastostronicową gazetkę z dużą ilością zdjęć nic nam nie będzie zamulać komputera. Teksty, oblewanie zdjęć, nieregularnych kształtów – tekstem, ramki, 2-3-4 itd kolumnowy tekst -> łatwizna:)

Wszelkie grafiki polecam ściągnąć z darmowych stron (podzielę się z Wami odpowiednimi linkami) 🙂 Pokażę jak zmienić im kolory, pod Waszą koncepcję ślubu.

Oczywiście nie musicie robić tego jak ja -> to tylko ogólny tutorial mający na celu pokazać Wam jak można szybko stworzyć taką gazetkę. Ponieważ jest to większy projekt podzielę go na 4 oddzielne tutoriale. Dzięki czemu dokładniej będę mogła Wam pokazać jak co robimy, a w komentarzach oczywiście odpowiem Wam na Wasze pytania 🙂

Muszę kiedyś zacząć nagrywać filmiki, myślę że wtedy najlepiej pokazałabym Wam co, gdzie klikamy;) Ale niestety czas mi na to nie pozwala… wszystko robię w pewnym odstępie czasowym, często zmieniam koncepcję itp. więc jest to póki co niemożliwe.

Mam nadzieję, że chociaż dzięki temu wpisowi uda mi się Was ukierunkować. A wiadomo dopiero w praniu różne rzeczy wychodzą:)

1.

Otwieramy dokument w InDesign.

Ja „swoją” gazetkę chcę drukować u siebie na drukarce. Jeżeli macie laserówkę czarno – białą w takiej kolorystyce przygotujcie całość wyjdzie Wam taka gazetka baaardzo tanio:) Ja jednak zrobię w kolorze.

Co jeszcze zrobić żeby koszty nie były powalające? Będę drukować to na najtańszym najzwyklejszym papierze, który większość z Was ma u siebie. Wybierzcie format A5 ( będziecie kartkę A4 składać do A5) tak będzie łatwiej. Oczywiście jak wolicie większe formaty i zamawiacie taką gazetkę w drukarni proszę pamiętać o odpowiednich spadach ( dostaniecie odpowiednią specyfikację od drukarni). Więcej o tym możecie przeczytać tutaj: http://paper-designs.pl/zrob-sam/jak-przygotowac-projekt-zaproszen-do-druku-w-drukarni/

Ja spadów nie daję bo będę drukować u siebie 🙂 dla wygody też zaznaczyłam, że numer strony początkowej to 2 i zaznaczyłam opcję strony widzące. Teraz mam ładne dwie kartki A4 podzielone na pół. Kolejno str okładek 4-1 oraz środka 2-3. czyli mam 4stronicową dwustronnie drukowaną gazetkę 🙂

Ten sposób działa tylko na 4 stronicową gazetkę. Jeżeli chcecie zrobić kilkunastostronicową zapraszam do kolejnego wpisu:)

1-dokument-a5-jpg

2.

Rysujemy prostokąt (M), wypełniamy go czarnym kolorem, i ustawiamy mniej więcej w górnej części gazetki tak, żeby imiona i logo ślubne się zmieściło wyżej.

1-ramka-png

3.

Następnie za pomocą Narzędzie linia (\) rysujemy linię. Przetrzymując SHIFT narysujemy bez problemu prostą linię. Wybieramy kolor obwodu: biały, wypełnienia: brak. Następnie w opcjach obrysu ( F10) wybieramy grubość i typ linii – u mnie jest to przerywana. Kreskę ustawiamy na 4 pkt. Kopiujemy linię i ustawiamy ją niżej.

1-linie-na-ramce-png

4.

Wybieramy Narzędzie Tekstu (T), rysujemy ramkę nad naszym prostokątem i wpisujemy nasz tekst. Na górze automatycznie zmieni się nam menu na typograficzną. Możecie sami otworzyć opcje używając skrótu: CTRL+T. Wybierzcie czcionkę, rozmiar, kolor, wyśrodkowanie itp.

2-tekst-w-ramce-png

5.

Rysujemy kolejny prostokącik. Tak aby przykrył napis „WYDANIE SPECJALNE”. Ustawiamy kolor biały, narożniki półokrągłe na ok. 4mm. Za pomocą skrótu CTRL+[ ustawiamy warstwę z prostokątem niżej niż wpisany tekst. Możemy też ręcznie  to zrobić. Wystarczy warstwę przesunąć w dół na zakładce WARSTWY w prawym boku dokumentu:

2-ramka-pod-tekstem-png

6.

Szukamy w internecie tła pod logo lub jak wolicie robimy sami np w Inkscape: www.paper-designs.pl/zrob-sam/proste-logo-slubne-w-kilka-minut/. Gotowe logo zapiszcie w pdf’ie. Ja jednak z braku czasu znalazłam fajne na stronie: http://www.graphicswall.com/9-free-vector-badges-labels z które można wykorzystać w niekomercyjnym użytku. Otworzyłam je w Illustratorze, usunęłam niepotrzebne elementy, zmieniłam kolor.

Na początek wybierz, który Ci się podoba, przesuń go na bok, rozgrupuj (LPM z listy wybierz Rozgrupuj). Następnie zaznacz odpowiednie elementy i zmień im kolory. Aby to zrobić w lewym górnym rogu masz dwa kwadraty pierwszy oznacza wypełnienie drugi obrys. Stwórz nowy kolor – zaznaczona niżej ikonka, obok „śmietnika”. Zaznacz poszczególne elementy i zmień im odpowiednio kolor wypełnienia czy obrysu. Później całość skopiuj (CTRL+C) i wklej do Indesigna do naszej okładki (CTRL+V).
(kopiujemy tak ponieważ wektory z Illustratora świetnie współgrają z Indesign w którym również możecie coś prostego zrobić:) w innych programach np, Corel, Inkscape czy PS lepiej jest plik zapisać i eksportować go do Indesign Plik -> Umieść (skrót: CTRL+D)).

Widzimy w liście kolorów, że skopiowana przez nas ikonka jest w kolorystyce RGB – musimy to zmienić. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na ikonkę z trzema paskami. Wyskoczy nam okno gdzie zwyczajnie typ koloru zmieniamy z RGB na CMYK. Wybieramy ok i z drugim kolorem robimy identycznie.

Teraz wystarczy tylko dodać inicjały na logo. Każdą literkę w osobnej ramce tekstowej (już to robiliśmy:) ) tak będzie wygodniej. Dodajcie też nazwę gazetki czy Wasze pełne imiona.

3-logo-poprawiony-jpg

Całość będzie się prezentować jak niżej:

3-top-gazetki-png

7.

Kalendarz i spis treści.

Kalendarz robimy tak samo jak w punkcie 4: Rysujemy prostokąt, wybieramy kolor wypełnienia i zamiast narożnik okrągły wybieramy z listy odwrócone zaokrąglenie. Na nim dodamy kolejne ramki z tekstem:
– będziemy ślubować
– 27
– września
wszystko wyśrodkowujemy.

Niżej na identycznej szerokości zrobimy spis treści. Rysujemy kolejną ramkę za pomocą Narzędzie tekstu (T), wpisujemy najpierw numer strony ( czyli 2) i rozdzielimy to małą kreseczką ” | „. Dalej wpiszcie to co będzie się znajdować na 2 stronie. Zaznaczmy samą „2” zmieniamy kolor na nasz niebieski, justujemy do lewej całość. Teraz powiększymy samą 2. Zaznaczcie samą „2” dalej wpisujemy 4 w liczbę wierszy inicjału wpuszczonego – niżej macie zaznaczone gdzie się to znajduje. Kolejne strony robimy podobnie.

3-spis-png

Dodajmy jeszcze tak jak w punkcje 2 linie przerywane. Całość będzie się prezentować tak:

4-ze-spisem-png

8.

Teraz dodajmy cytat. Ja wpisałam całość i zmieniłam czcionkę i kolor dla kilku słów tylko:) Gdzie zmienić czcionkę, kolor itp już pokazywałam. Wystarczy skrótem CTRL+T włączyć okienko z edycją typografii.

Dodałam też zdjęcie Państwa Młodych. I narysowałam kilka serduszek. Serduszka bardzo łatwo zrobić. Rysujecie kółko następnie Narzędziem zaznaczenia bezpośredniego (A) rozmieszczacie odpowiednio cztery punkty. Górne i dolne trzymając ALT’em będziecie mogły zrobić ostre zakończenia przemieszczając te „kreseczki zakończone kółeczkiem” 😉

serce-png

Zdjęcie obrabiamy w Photoshopie.

Otwieramy nasz plik w PS. Zmieniamy kolorystykę z RGB na CMYK: Obraz -> Tryb -> CMYK. Tworzymy nową warstwę filtr fotograficzny. Ja wybrałam jasny róż. Pamiętajcie że ma być zaznaczona opcja „Zachowaj jasność” inaczej to co jasne (niebo np) zrobi się różowe;) Następnie poszukałam fajnej tekstury bokeh: http://h-d-stock.deviantart.com/art/bokeh-texture-5-92959940 nałożyłam to na zdjęcie Plik -> Umieść. Zmieniłam opcje mieszkania z ZWYKŁY na EKRAN. Koniec! Zapisujemy jako plik PSD.

obrabianie-zdjecia-gif

9.

Teraz w InDesign eksportujemy zdjęcie CTRL+D, wybieramy fotkę z odpowiedniego folderu gdzie zapisaliśmy ją wcześniej. Klikamy ok. Wybieramy miejsce i wielkość zdjęcia. Klikając na zdjęcie wybieramy jak ostatnio opcję narożnika na zaokrąglone. Zmieniłam wartość z 4 mm na 12 mm.

I mamy okładkę! Prezentuje się w całości tak:gazetka-wizualizacja-png

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *