Gazetka ślubna. Tutorial cz.II

Ostatnio przygotowałam dla Was serię wpisów: Gazetka ślubna. W pierwszych dwóch wpisach pokazałam jak przygotujemy dokument dla 4stronicowej gazetki, drukowanej na domowej drukarce: http://paper-designs.pl/grafika-darmowa/gazetka-slubna-dzis-strona-tytulowa-tutorial-cz-i/ oraz jak przygotować dokument dla kilkunastostronicowej gazetki: http://paper-designs.pl/grafika-darmowa/gazetka-slubna-kilkunastostronicowa-jak-przygotowac/

Dziś będziemy robić kolejne strony. Chce Wam pokazać jak można stworzyć szybko fajne grafiki 🙂 Jak oblewamy tekst wokół obrazków itp. Podzielę się z Wami również kilkoma fajnymi grafikami z różnych stron, które myślę nie raz się Wam mogą przydać.

1.

Zrobimy teraz CV, ja wybrałam wersję w stylu schematu 🙂 Gdzie dane osobowe, hobby, wykształcenie wyróżniłam w takich prostych wstążeczkach. Dla Panny Młodej wybrałam kolor brudnego różu, zaś dla Pana Młodego kolor niebieski:) Pod wstążkami za pomocą Narzędzia Tekstu (T), który już wcześniej omawialiśmy – wstawiłam kilka informacji.

Jak zrobić takie wstążki? Bardzo prosto:
a.
Za pomocą narzędzia Narzędzie prostokąt (M) rysujemy wąski prostokąt. Wypełniamy go dowolnym kolorem
b. Za pomocą narzędzia Narzędzie tekstu (T). Klikamy na nasz narysowany prostokąt i wpisujemy tekst. Wybieramy czcionkę, wielkość, kolor, wyśrodkowujemy ją.
c. Teraz wychodzimy z edycji tekstu, wybieramy ikonkę Narzędzia zaznaczania (V), wybieramy nasz prostokąt i napis wyśrodkowujemy względem wysokości prostokąta. Tak żeby był idealnie na środku.
d. Za pomocą Narzędzia Pióro (P), rysujemy końcówkę wstążki. Wypełniamy ją ciemniejszym kolorem niż prostokąt. Układamy ją tak, żeby znajdowała się niżej o 1/3 wysokości prostokąta. Jednocześnie, żeby jej prawy bok zachodził na prostokąt (obrazek niżej). Następnie musimy zakończenie warstwy schować za prostokąt. Jak to zrobić omawialiśmy poprzedniej części tutoriala w pkt.5, czyli  za pomocą Narzędzia zaznaczania (V) zaznaczamy końcówkę wstążki i za pomocą skrótu CTRL+[ ustawiamy tą warstwę niżej niż prostokąt.
e. Znów zaznaczamy naszą końcówkę wstążki, kopiujemy ją CTRL+C, wklejamy CTRL+V, odbijamy ją w poziomie (ikonkę macie zaznaczoną niżej na rysunku). Układamy ją jak poprzednią tylko po drugiej stronie prostokąta. I podobnie jak poprzednio chowamy ją pod spód.

Teraz kopiujemy kilka razy naszą wstążkę, wpisujemy kolejne dane np: hobby, zainteresowania, zawód itd. Umieszczamy odpowiednio Pod każdą wstążką, dodajemy pole tekstowe i wpisujemy krótkie opisy.

Z drugą połówką robimy tak samo. Wystarczy wstążki skopiować i zmienić im kolory.

rysujemy-wstazki-jpg

2.

Teraz wstawimy naszą przerywaną linię, która utworzy nam nasz schemat, czy „drogę” życia PM, aż do chwili spotkania:

a. Za pomocą Narzędzia Pióro (P), rysujemy naszą ścieżkę tak, żeby przechodziła przez wszystkie wstążki.
b. Wybieramy kolor obrysu, zaś wypełnienie klikamy: brak. Obok wybieramy grubość obrysu oraz rodzaj, ja wybrałam kreskę przerywaną.
c. Jeżeli nasze kreski są za długie i chcemy to zmienić, klikamy F10 lub idziemy w Okno -> Obrys. Wyskoczy nam okienko z właściwościami. Zmieniamy kreskę na 3-4pkt będzie wtedy krótsze. Żeby nasz schemat wyglądał jak schemat musimy dodać mu strzałkę. W okienku „Obrys” we właściwościach „Koniec:” wybieramy którąś z dostępnych strzałek.
d. Na koniec zaznaczamy naszą kreskę. PPM z menu wybieramy Ułóż -> Przesuń na spód. Tym sposobem linia nie będzie nam nic zasłaniać i schowa się za tekst, wstążki itp.

rysujemy-przerywane-kreski-jpg

3.

Niżej możecie zobaczyć jak CV się prezentuje. W miejscu gdzie strzałki się stykają można dodać krótki opis spotkania, czy ikonkę serduszka. Ja po prostu narysowałam kółeczko, wypełniłam je białym kolorem, obrys dałam czerwony i do środka wkleiłam serduszko z okładki(zmieniając oczywiście kolor).

Dodatkowo wstawiłam nową ramkę tekstową wpisałam CV wielkimi literami, przezroczystość zmieniłam na 5%. Ułożyłam napis pod kątem i PPM z menu wybrałam Ułóż ->przesuń na spód.

I tak mi wyszło:

podglad-cv-jpg

4.

Teraz pokażę Wam jak w dowolny kształt można wstawić zdjęcia i jak zrobić, żeby tekst ładnie oblewał całość.

a. Za pomocą Narzędzie elipsa ( wystarczy kliknąć i przetrzymać ikonkę Narzędzie prostokąt aby móc mienić na elipsę). Rysujemy trzymając SHIFT idealne kółeczko. Mając kółeczko zaznaczone klikamy CTRL+D lub idziemy w Plik -> Umieść… z pliku wybieramy zdjęcie.
b. Program wstawił nam obraz w dany kształt. Klikając dwukrotnie w kółko będziemy mogli zdjęcie odpowiednio przeskalować i ułożyć w kółku. Aby dobrze zdjęcie przeskalować pamiętajmy o trzymaniu SHIFT + narożniki zaznaczenia(zdjęcie niżej). c. Na razie zostawmy zdjęcie poza polem strony 🙂

zdjecie-w-ksztalt-jpg

5.

Dajemy teraz tekst. Będzie to krótki wywiad. Robimy to jak poprzednio.

a. Rysujemy za pomocą Narzędzia tekstu (T) pole, w którym będzie znajdował się tekst. Pole niech będzie duże, niech zajmuje prawie całą szerokość (PAMIĘTAJMY o zachowaniu bezpiecznego marginesu!!!). Wklejamy czy wpisujemy odpowiedni tekst. Pytania do PM będziemy czcionkę pogrubiać czy zmieniać kolor – jak wolicie. W każdym razie niech będą w jakiś sposób wyróżnione.

Zmieniamy liczbę kolumn. Jak dla mnie 3 będzie idealne. Możemy też zmniejszyć czy powiększyć odstęp między łamami. Ikonka niżej liczby kolumn. Program automatycznie nadaje 4,233mm.

 

Teraz przesuwamy nasze zdjęcie z pkt.4 ustawiamy w wybranym miejscu:

b. Zaznaczamy zdjęcie i klikamy na ikonkę Oblewaj dookoła kształtu obiektu.c.  Przybliszmy sobie nasze zdjęcie ( CTRL z '+’ lub za pomocą Narzędzie Lupka (Z) ). Za pomocą Narzędzie zaznaczenie bezpośrednie (A) szukamy maleńkich kwadracików i oddalamy je od naszego zdjęcia. Pamiętajmy mamy przesunąć „zaznaczenie” nie powiększać koła ze zdjęciem. Może to być upierdliwe na początku:) Mam nadzieję, że zdjęcia poniżej lepiej do obrazują. Przesuwając tym punktem widzimy na żywo jak oddala się nam tekst od zdjęcia.
d. Takie coś powinno nam wyjść. Napisy znajdują się o kilka mm od ramki zdjęcia.

Drugi wywiad robimy identycznie 🙂 Po całym tym zamieszaniu nasza strona powinna wyglądać mniej więcej tak:

Oczywiście ja dodałam jeszcze przerywane linie, można dodać również tytuły wywiadów ( u mnie to po prostu Pani Młoda i Pan Młody).

oblewanie-tekstem-jpg

6.

Na kolejnej stronie wykorzystałam techniki, które zostały już pokazane. Przebieg wesela zamknęłam w diagramie 🙂 Kolejne ważniejsze wydarzenia zamieściłam w kółeczkach, które są prowadzone strzałkami. Kółeczka bardzo prosto rysujemy za pomocą Narzędzia elipsa, wypełniamy kształt czy wybieramy obrys kreskowany itp. Na kształt podobnie jak na wstążce wpisujemy odpowiedni tekst.

Podobnie zrobiłam z rozkładem stół. Pod spodem dodałam listę osób. Oczywiście przy większych weselach taką listę ciężko będzie przedstawić na jednej stronie – tutaj lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie np na wordpress’ie darmowej strony www z ważniejszymi informacjami:) i w gazetce podać linka na którego goście mogą bez problemu wejść i zobaczyć. Spokojnie Dziadkowie czy inne starsze osoby skorzystają z takiej opcji. Wystarczy pomoc młodszych uczestników wesela np starszych wnuków:)

koleczka-jpg

Oto jak wygląda całość:

podglad-png

gazetka-srodek-wizualizacja-png

Jak Wam się podoba pomysł tutorialu – tworzenia strony www na wordpress’ie?

Pokazałabym jak postawić można stronkę, wybierzemy szablon, dodamy widgety,
banery klikalne do kolejnych podstron, wstawimy mapkę z google maps itd.

Jak macie jakieś pomysły podajcie je w komentarzach:)

Jedna odpowiedź do “Gazetka ślubna. Tutorial cz.II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *