Ostatnio dostałam prośbę o tutorial – jak przygotować i zrobić mapkę dojazdu. Bardzo często są one załączane wraz z zaproszeniami – szczególnie dla osób przyjezdnych z daleka. Dziś pokażę jak taką mapkę przygotować, a w kolejnych postach pokażę kilka fajnych inspiracji. Planuję również przygotować dla Was, jak również udostępnić z zagranicznych stron – jakieś ciekawe fajne ikonki do wykorzystania.
Mapkę proponuję zrobić w darmowym inkscape, który możecie ściągnąć ze strony: http://inkscape.org/download/?lang=en. Oczywiście takie bardziej „wypaśne” mapki z fajnymi efektami proponuję zrobić w Illustratorze bądź Photoshopie/Gimpie.
Niektórzy z Was mają do zrobienia mapkę z dłuższą trasą – tutaj trzeba pozaznaczać jedynie najważniejsze rzeczy:) Jeżeli przez 15km jedziemy prawie prosto nie musimy tej długiej strasy całej zaznaczać na mapce tylko zaznaczamy np. wyjazd z danego punktu powiedzmy, że z kościoła, dajemy strzałkę prostą i informujemy „Jedziemy prosto 15km” i robimy mapkę z wjazdem do np. sali. Nie ma sensu odwzorowywać na mapce dokładnych odległości. Najważniejsze do zaznaczenia to: kościół, sala, przyległe ulice, charakterystyczne punkty: muzea, parki, hotele. Ewentualnie dom Pani Młodej czy Młodego.
Dzisiaj pokażę Wam jak zrobić taki projekt w Inkscape.
1. Wybieramy format
Otwieramy nowy dokument i wybieramy nasz format mapki. U mnie to jest format wielkości 90x80mm. Jeżeli również chcecie format niestandardowy wybierzcie ze skrótu: SHIFT+CTRL+D Właściwości dokumentu. I tam możecie wpisać rozmiar niestandardowy:
2. Mapka „podstawka”
Wchodzimy w google maps – wpisujemy adres i robimy PrtScn (Print Screen). Całość wklejamy (Ctrl + V) do naszego dokumentu w Inkscape. Oczywiście wcześniej sprawdzamy czy google ma dobrze po zaznaczane nasze elementy:)
3. Dopasowanie mapki do wybranego formatu
Po wklejeniu mapki należy ją przeskalować. Klikamy CTRL + róg zaznaczonego elementu aby proporcjonalnie zmniejszyć nasz PrtScn. Dopasowujemy mapkę do naszego formatu. Staramy się dopasować tak, aby kościół i salę objąć w naszym formacie:
4. Nowe warstwy
Teraz blokujemy naszą warstwę (klikamy na ikonkę kłódki obok warstwy) z ustawioną mapką z google maps. Tworzymy nową warstwę: Warstwa -> Nowa warstwa lub SHIFT+CTRL+N.
5. Rysujemy ulice
Na nowej warstwie za pomocą narzędzia PIÓRO – będziemy rysować naszą mapkę. Obrysowujemy wszystkie ważne ulice. Idziemy w ustawienia konturu i stylu: Obiekt -> Wypełnienie i kontur lub skrótem SHIFT+CTRL+F. Wyłączamy wypełnienie, włączamy kontur, wybieramy jego kolor. Następnie w Stylu konturu wybieramy jego szerokość, połączenie i zakończenie (ja w obu przypadkach dałam zaokrąglenie):
6. Nie równo mi wyszło. Co teraz?
Za pomocą Edycji węzłów (ikonka niżej) naprawiamy ewentualne niedociągnięcia (np niestykające się ulice, za długa ulica, nachodzące na siebie). Wystarczy że przesuniemy danny punkt lub za pomocą ostających drążków zakończonych kółkiem zmienimy kąty.
7. Jak wpisać ulicę?
Teraz na warstwach zamykamy warstwę „Ulice” i robimy ją niewidoczną (klikając na oczko obok warstwy). Tworzymy nową warstwę „Nazwy ulic”. Dzięki temu nic nam się nie poprzesuwa i będziemy widzieć co wpisywać.
Dalej za pomocą narzędzia „Tekst” wpisujemy nazwy. U góry możemy zmienić czcionkę jak i jej wielkość. Z palety na dole możemy zmienić kolor. Następnie nazwę umieszczamy w odpowiednim miejscu i obracamy ją aby dopasować nazwę do ulicy:
8. Wpisujemy resztę ulic
Kopiujemy naszą nazwę ulicy i układamy resztę wpisując oczywiście odpowiednie nazwy ulic. Włączamy widoczność warstwy „Ulice”. Korygujemy położenie nazw jeśli jest jakaś krzywo czy wystaje poza ulicą. Całość będzie mniej więcej wyglądać tak:
9. Ikonki, rzeki, lasy!
Teraz czas na ikonki:) Zamykamy warstwę „Nazwy ulic” i dodajemy nową „ikonki”. W internecie znajdziecie wiele fajnych gotowych ikonek możecie je ściągnąć lub samodzielnie jakieś stworzyć. Wkrótce postaram się przyszykować dla Was jakieś ikonki do mapek:)
Zaznaczyć również należy (o ile w Waszej okolicy takie rzeczy są) rzeki, zbiorniki wodne oraz lasy. Robimy podobnie jak w przypadku ulic – lecz zamiast konturów – wypełniamy obiekty na wybrane kolory(zakładka „Wypełnianie”). Całość najlepiej jest zrobić na osobnej warstwie zaraz pod warstwą „Ulice”:
10. A co z legendą?
Jeżeli chodzi o legendę. Kopiujemy nasze ikonki i podobnie jak w przypadku ulic dodajemy tekst. Myślę, że już tego nie trzeba pokazywać:) Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania – pytajcie z chęcią Wam pomogę! Oto mój efekt pracy:
Oczywiście mapkę zrobiłam na podstawie Wrocławia, nazwy są całkowicie przypadkowe, lasy czy rzeki itp dawałam od siebie żeby pokazać Wam co można zaznaczyć:)
Świetny tutorial 🙂 prosimy o więcej takich cudnych rzeczy!!!
Dziękuje!:))
super! Jestem wlasnie po pierwszej probie! Dziekuje za przydatne wskazowki 🙂
Czekam z niecierpliwoscia na ikonki do mapek :-))
Pewnie dziś się pojawią w końcu jakieś pierwsze:)
Matko! Kocham ten blog!! 😀 😀
Bardzo się cieszę! Zapraszam na nowy tutorial: http://paper-designs.pl/uncategorized/gazetka-slubna-dzis-strona-tytulowa-tutorial-cz-i/ 🙂
Witam, proszę o pomoc, mam problem z połączeniem ścieżek. Na skrzyżowaniach ulic widać, że ścieżki na siebie nachodzą (kolor jest ciemniejszy na ich stykach) nie ma takiej spójnej ciągłej linii (edycja węzłów nie pomogła jak w punkcie 6). W jaki sposób połączyć te dwie ścieżki? Trzeba użyć jakiejś funkcji dodatkowo np. suma? Czy należy jednym ruchem (1 ścieżką) obrysowywać ulice?
Pewnie ma Pani włączoną przeźroczystość (krycie) i się przenikają: http://paper-designs.pl/wp-content/gallery/posty-3/mapki_tut_3.png tu z boku przy opcji krycie proszę ustawić 100%.
niestety mam tak ustawione 🙁
Już wiem czemu pojawiał się ten błąd. W wypełnieniu za bardzo poszalałam z kolorami :P. Tzn. kolory na ścieżkach były identyczne, ale zmiana wartości kolorów zarówno na C,M,Y i K powodowała problem. Teraz mam tylko zmienioną wartość na „K” i jest ok:)
a jak się nastał ten moment z punktu 6/7 do 8 że w punkcie 8 nie ma już tych elementów dodatkowych zbiorników itd tylko czysty plan ? 🙁 nie umiem sobie z tym poradzić
Musi Pani coś więcej napisać, bo ciężko mi coś doradzić z tego co Pani opisała.
niestety sobie nie radzę 🙁 może nagrasz tutorial? zawieszam się na pkt5…wiem porażka.
robię jak w instrukcji „5. Rysujemy ulice. Na nowej warstwie za pomocą narzędzia PIÓRO – będziemy rysować naszą mapkę.
Obrysowujemy wszystkie ważne ulice. -obrysowałam
Idziemy w ustawienia konturu i stylu: Obiekt -> Wypełnienie i kontur lub skrótem SHIFT+CTRL+F. Wyłączamy wypełnienie, włączamy kontur, wybieramy jego kolor. – wybrałam/włączyłam
Następnie w Stylu konturu wybieramy jego szerokość, połączenie i zakończenie (ja w obu przypadkach dałam zaokrąglenie) – wybrałam
i nadal mam ulice pozaznaczane zwykłymi czarnymi kreskami jak linijki w paincie 🙁
a zaznaczyłaś jakie linie mają być edytowane? może miałaś inny obiekt zaznaczony? Polecam oglądnąć kilka filmików: https://www.youtube.com/playlist?list=PLC422240803DF654D tam są pokazane różne możliwości programu. Niestety ostatnio cierpię na straszny brak czasu, wpisy robię na raty co jakiś czas edytując… więc filmiki odpadają:(
hej, jak mam rysować ścieżki? wychodzą mi jakieś dzikie ksztalty… 🙁 czy mam rysować po kawałku czy całość?
Każda pojedyncza uliczka jednym ciągiem. Np ul. Ruska jest jedną linią, a kolejną drugą Grabarska.
mam problem z Teraz blokujemy naszą warstwę (klikamy na ikonkę kłódki obok warstwy) z ustawioną mapką z google maps. – nie moge znalesc tej klodki !!
Pewnie dopiero to poaczatek moich kłopotów.
Na zdjęciach powyżej (http://paper-designs.pl/wp-content/gallery/posty-3/mapki_tut_7.png) jest widoczne miejsce kłódek – shift+ctrl+L pokazuje nam się okienko z warstwami i tam mamy: widoczność (oczko) – blokowanie (kłódka) – i nazwę warstwy 🙂
Początki są zawsze trudne!:) troszkę trzeba posiedzieć nad programem, żeby poodkrywać jego opcji:) życzę wytrwałości!
Elegancko, obrysowałem uliczki, zedytowałem kolory, wypełnienia, dodałem ikonki, prawie gotowe i… wysypał mi się program. Polecam zapisywać co kilka operacji, bo się nieźle można poirytować…
W jaki sposób wkleić ikonki?
Hej,
Skąd i jak wkleić ikony i ten ładny element dekoracyjny?