Jak przygotować projekt zaproszeń do druku w drukarni?

Dostałam prośbę o mini tutorial – jak przygotować plik do druku w drukarni. Stąd taki troszkę inny wpis:)
W zasadzie nie wiem za bardzo jak za to się zabrać, tym bardziej, że pewnie niektórzy z Was są totalnymi laikami w tym zagadnieniu. Dlatego nie będę się rozpisywać, a polecę Wam bloga http://chochlikdrukarski.com.pl/ wszystko pięknie, jasno przejrzyście jest tam opisane:) każde ważne zagadnienie na linii grafik-drukarz. Skupię się jedynie na najważniejszych informacjach i pokażę Wam jak odpowiednio eksportować pliki do pdf’a czy tiff z Photoshopa, Indesign czy CorelDraw. Nie będę też pokazywać jak krok po kroku robimy takie zaposzenia mniej więcej taki tutorial możecie znaleźć w innnym moim poście:
http://paper-designs.pl/zrob-sam/zaproszenia-z-zygzakiem-tutorial/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/kartka-zaproszenie-ze-zdjeciem/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/piekne-zaproszenia-slubne-ze-zdjeciem/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/zrob-zaproszenie-slubne-z-wlasnym-logiem/
Jeżeli drukujemy w drukarni internetowej – specyfikacja jest podana na stronie. Jeżeli jest to mała drukarnia nie mająca rozwiniętej strony internetowe – WARTO do nich przydzwonić i wypytać się dokładnie jak macie przygotować pliki. Chociaż w większości drukarni królują te same zasady – możecie spotkać się z pewnymi wyjątkami.

Oczywiście wpis postaram się z czasem modyfikować i odpowiadać na Wasze pytania
(może powstanie pod wpisem taki mini FAQ 🙂 )

Póki co tylko taki ogólny instruktaż:

1. Format zaproszeń.

Przed przystąpieniem do pracy należy się zastanowić nad formatem naszych zaproszeń. Najpopularniejsze formaty to:

  • A4 do DL w „C” czy „Z” (w poziomie i w pionie)
    1322225453-766
  • A4 do A5 (w poziomie i w pionie)
    a4doa5
  • A5 do A6 (w poziomie i w pionie)
    a5doa5
  • A4 (w poziomie i w pionie)
  • A5 (w poziomie i w pionie) itd.
Śmiało możecie stworzyć coś niestandardowego!

Tylko wcześniej należy dowiedzieć się jaki będzie koszt takich zaproszeń i czy Wam się opłaca. Jeżeli chcecie zaproszenia okrągłe czy z zaokrąglonymi rogami do całości dojdzie cena za cięcie. Przy zaproszeniach o niestandardowych kształtach trzeba będzie osobno przygotować WYKROJNIK – czyli plik zaznaczonymi samymi z liniami cięcia. Plik jest ten potrzebny do ploterów:) -> http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LzKMtKNIdnQ#at=33

2. Jak przygotować projekt?

Mając już wybrany format najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie dobrej drukarni internetowej – która zawiera odpowiednie szablony 🙂

DLACZEGO? W tego typu szablonie macie już na gotowe wszystkie ważne elementy już zaznaczone.

Nie bawicie się w zaznaczanie spadów, bigów itd. Najczęściej są to gotowe szablony dla takich programów jak: Photoshop (.psd), Illustrator(.ai), CorelDraw(.cdr) i ogólny z którym większość innych programów sobie poradzi pdf.

Niżej krótka informacja o tych wszystkich dziwnych liniach w otworzonym szablonie i ogólnie o zasadach – żebyście w skrócie wiedziały o co chodzi:

  • ROZDZIELCZOŚĆ – bardzo ważna rzecz! Przy tego rodzaju pracach wymagana jest rozdzielczość 300-350dpi. Przy niższych drukarnie nie odpowiadają za jakość druku i reklamacje nie zostaną uwzględnione. Więcej nie ma sensu dawać;)
  • ROZMIAR NETTO I BRUTTO projektu – rozmiar netto to nic innego jak rozmiar projektu po przycięciu, brutto to rozmiar pracy powiększonej o SPADY – praca nie zostanie bez nich przyjęta, a jak zostanie przyjęta – a Pan/Pani krajacz będzie mieć gorszy dzień i źle nam utnie pracę np. zostaną paskudne białe pasy po bokach.
  • ZNACZNIKI, LINIE, BIGI:
    margines wewnętrzny (3-4mm) wszystkie teksty, ważne informacje czy grafiki (np logo ślubne, cliparty) muszą znaleźć się 3-4 mm od linii cięcia(nie spadu!). Wtedy masz pewność, że krajacz nie obetnie nam kluczowych elementów.
    – znaczniki linii składania (bigu) – czyli  miejsce gdzie są zaproszenia zostaną zgięte(złożone). Pamiętajmy: tekst również oddalcie od bigu. Może to być 2mm:)
  • KOLORYSTYKA – wszystkie prace muszą być przygotowane w przestrzeni kolorystycznej CMYK!
    [ Jeżeli zależy Wam na dokładnym odwzorowaniu kolorów. Musicie pamiętać o danym profilu kolorystycznym, który musi być podany na stronie internetowej drukarni, jeżeli takiej informacji nie ma zadzwońcie, dopytajcie się. Często jest to FOGRA39. ]

 

Jak taki szablon ściągnięty z internetowej drukarni wygląda w całości możecie zobaczyć na poniższym printscreenie.
Wszystkie linie cięcia, spady, margines wewnętrzny, bigi będą zaznaczone prowadnicami:

ulotka

3. Jak zapisać projekt?

Taka specyfikacja też powinna być zawarta na stronie internetowej drukarni. Ogólnie większość przyjmuje:

  • pliki: cdr, psd, ai oraz pdf czy tiff. Te dwa ostatnie są najpopularniejsze i najbezpieczniejsze. Niektóre drukartnie nie otworzą plików otwartych jak np Ai.
  • teksty zamieniamy na krzywe– dzięki czemu mamy pewność, że nic w drukarni się nie rozjedzie:)oraz jak już wspomniałam:
  • kolorystyka CMYK
  • rozdzielczość 300-350dpi

4. Jak zapisać plik z InDesign/Photoshop/Illustrator do pdf:

  • InDesign(kliknij żeby powiększyć):
    pdf_indd
  • Photoshop/Illustrator(kliknij żeby powiększyć):
    ps

5. Jak zapisać plik z CorelDraw do pdf:

corel

WAŻNE: !!! NIE BÓJCIE SIĘ PYTAĆ/DZWONIĆ/MAILOWAĆ DO DRUKARNI !!! Na pewno Wam odpowiedzą na wszystkie pytania:)

2 odpowiedzi do “Jak przygotować projekt zaproszeń do druku w drukarni?”

  1. Pytanie odnośnie zaproszeń personalizowanych/indywidualnych. Jeśli zawierają nadruk z nazwiskiem każdego gościa, to czy każde zaproszenie oddzielnie musimy przygotować z danymi każdego z gości? Czy wysyłamy swój projekt plus listę do drukarni?

    1. Można wysłać listę do drukarni za dopłatą przygotują personalizację. Najlepiej w Excelu już z odmienionymi nazwiskmi. Można samemu, wtedy jak Pani pisała rewersów zaproszeń będzie kilkanaście, awers jak jest ten sam wysyła się jeden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *