Jak przygotować projekt zaproszeń do druku w drukarni?

Dostałam prośbę o mini tutorial – jak przygotować plik do druku w drukarni. Stąd taki troszkę inny wpis:)
W zasadzie nie wiem za bardzo jak za to się zabrać, tym bardziej, że pewnie niektórzy z Was są totalnymi laikami w tym zagadnieniu. Dlatego nie będę się rozpisywać, a polecę Wam bloga http://chochlikdrukarski.com.pl/ wszystko pięknie, jasno przejrzyście jest tam opisane:) każde ważne zagadnienie na linii grafik-drukarz. Skupię się jedynie na najważniejszych informacjach i pokażę Wam jak odpowiednio eksportować pliki do pdf’a czy tiff z Photoshopa, Indesign czy CorelDraw. Nie będę też pokazywać jak krok po kroku robimy takie zaposzenia mniej więcej taki tutorial możecie znaleźć w innnym moim poście:
http://paper-designs.pl/zrob-sam/zaproszenia-z-zygzakiem-tutorial/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/kartka-zaproszenie-ze-zdjeciem/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/piekne-zaproszenia-slubne-ze-zdjeciem/ czy http://paper-designs.pl/zrob-sam/zrob-zaproszenie-slubne-z-wlasnym-logiem/
Jeżeli drukujemy w drukarni internetowej – specyfikacja jest podana na stronie. Jeżeli jest to mała drukarnia nie mająca rozwiniętej strony internetowe – WARTO do nich przydzwonić i wypytać się dokładnie jak macie przygotować pliki. Chociaż w większości drukarni królują te same zasady – możecie spotkać się z pewnymi wyjątkami.

Oczywiście wpis postaram się z czasem modyfikować i odpowiadać na Wasze pytania
(może powstanie pod wpisem taki mini FAQ 🙂 )

Póki co tylko taki ogólny instruktaż:

1. Format zaproszeń.

Przed przystąpieniem do pracy należy się zastanowić nad formatem naszych zaproszeń. Najpopularniejsze formaty to:

 • A4 do DL w „C” czy „Z” (w poziomie i w pionie)
  1322225453-766
 • A4 do A5 (w poziomie i w pionie)
  a4doa5
 • A5 do A6 (w poziomie i w pionie)
  a5doa5
 • A4 (w poziomie i w pionie)
 • A5 (w poziomie i w pionie) itd.
Śmiało możecie stworzyć coś niestandardowego!

Tylko wcześniej należy dowiedzieć się jaki będzie koszt takich zaproszeń i czy Wam się opłaca. Jeżeli chcecie zaproszenia okrągłe czy z zaokrąglonymi rogami do całości dojdzie cena za cięcie. Przy zaproszeniach o niestandardowych kształtach trzeba będzie osobno przygotować WYKROJNIK – czyli plik zaznaczonymi samymi z liniami cięcia. Plik jest ten potrzebny do ploterów:) -> http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LzKMtKNIdnQ#at=33

2. Jak przygotować projekt?

Mając już wybrany format najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie dobrej drukarni internetowej – która zawiera odpowiednie szablony 🙂

DLACZEGO? W tego typu szablonie macie już na gotowe wszystkie ważne elementy już zaznaczone.

Nie bawicie się w zaznaczanie spadów, bigów itd. Najczęściej są to gotowe szablony dla takich programów jak: Photoshop (.psd), Illustrator(.ai), CorelDraw(.cdr) i ogólny z którym większość innych programów sobie poradzi pdf.

Niżej krótka informacja o tych wszystkich dziwnych liniach w otworzonym szablonie i ogólnie o zasadach – żebyście w skrócie wiedziały o co chodzi:

 • ROZDZIELCZOŚĆ – bardzo ważna rzecz! Przy tego rodzaju pracach wymagana jest rozdzielczość 300-350dpi. Przy niższych drukarnie nie odpowiadają za jakość druku i reklamacje nie zostaną uwzględnione. Więcej nie ma sensu dawać;)
 • ROZMIAR NETTO I BRUTTO projektu – rozmiar netto to nic innego jak rozmiar projektu po przycięciu, brutto to rozmiar pracy powiększonej o SPADY – praca nie zostanie bez nich przyjęta, a jak zostanie przyjęta – a Pan/Pani krajacz będzie mieć gorszy dzień i źle nam utnie pracę np. zostaną paskudne białe pasy po bokach.
 • ZNACZNIKI, LINIE, BIGI:
  margines wewnętrzny (3-4mm) wszystkie teksty, ważne informacje czy grafiki (np logo ślubne, cliparty) muszą znaleźć się 3-4 mm od linii cięcia(nie spadu!). Wtedy masz pewność, że krajacz nie obetnie nam kluczowych elementów.
  – znaczniki linii składania (bigu) – czyli  miejsce gdzie są zaproszenia zostaną zgięte(złożone). Pamiętajmy: tekst również oddalcie od bigu. Może to być 2mm:)
 • KOLORYSTYKA – wszystkie prace muszą być przygotowane w przestrzeni kolorystycznej CMYK!
  [ Jeżeli zależy Wam na dokładnym odwzorowaniu kolorów. Musicie pamiętać o danym profilu kolorystycznym, który musi być podany na stronie internetowej drukarni, jeżeli takiej informacji nie ma zadzwońcie, dopytajcie się. Często jest to FOGRA39. ]

 

Jak taki szablon ściągnięty z internetowej drukarni wygląda w całości możecie zobaczyć na poniższym printscreenie.
Wszystkie linie cięcia, spady, margines wewnętrzny, bigi będą zaznaczone prowadnicami:

ulotka

3. Jak zapisać projekt?

Taka specyfikacja też powinna być zawarta na stronie internetowej drukarni. Ogólnie większość przyjmuje:

 • pliki: cdr, psd, ai oraz pdf czy tiff. Te dwa ostatnie są najpopularniejsze i najbezpieczniejsze. Niektóre drukartnie nie otworzą plików otwartych jak np Ai.
 • teksty zamieniamy na krzywe– dzięki czemu mamy pewność, że nic w drukarni się nie rozjedzie:)oraz jak już wspomniałam:
 • kolorystyka CMYK
 • rozdzielczość 300-350dpi

4. Jak zapisać plik z InDesign/Photoshop/Illustrator do pdf:

 • InDesign(kliknij żeby powiększyć):
  pdf_indd
 • Photoshop/Illustrator(kliknij żeby powiększyć):
  ps

5. Jak zapisać plik z CorelDraw do pdf:

corel

WAŻNE: !!! NIE BÓJCIE SIĘ PYTAĆ/DZWONIĆ/MAILOWAĆ DO DRUKARNI !!! Na pewno Wam odpowiedzą na wszystkie pytania:)

2 Replies to “Jak przygotować projekt zaproszeń do druku w drukarni?”

 1. Pytanie odnośnie zaproszeń personalizowanych/indywidualnych. Jeśli zawierają nadruk z nazwiskiem każdego gościa, to czy każde zaproszenie oddzielnie musimy przygotować z danymi każdego z gości? Czy wysyłamy swój projekt plus listę do drukarni?

  1. Można wysłać listę do drukarni za dopłatą przygotują personalizację. Najlepiej w Excelu już z odmienionymi nazwiskmi. Można samemu, wtedy jak Pani pisała rewersów zaproszeń będzie kilkanaście, awers jak jest ten sam wysyła się jeden.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *