Jak wykonać winietki na ślub? Kilka uwag+szablony

Część z Was często do mnie piszecie odnośnie pustych szablonów winietek, które sami moglibyście uzupełnić. Wiem, że część z Was chce taki szablon edytować sobie w wordzie a część np w photoshopie. 

Jeżeli chodzi o edycję tekstu czy obrazków w photoshopie zapraszam Was do zakładki tutoriale: http://www.paper-designs.pl/category/zrob-sam/kursy/. Oczywiście na youtube również jest masa różnych kursów.  Ja osobiście lepiej przyswajam informację jak coś widzę i słyszę niż czytam 😉

W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was pliki w formacie pdf oraz jpg tak, żeby każdy mógł je otworzyć w swoich programie graficznym czy to biurowym.


Pliki zawierają puste szablony winietek z zaznaczonymi liniami cięcia i bigu, prawidłową orientacją tekstu.


Niżej chce Wam przekazać kilka uwag odnośnie projektowania – niezależnie czy będziecie zlecać druk w drukarni czy drukować na swoim sprzęcie.

CMYK a nie RGB!

Najczęstszy błąd! Później każdy się dziwi co te kolory takie dziwne i inne! Zawsze jak otwieracie dokument wybierzcie TRYB KOLORÓW: CMYK.

Projekt w druku będzie zawsze ciemniejszy!

Najlepiej jest puścić na swojej drukarce wydruk próbny z Waszymi kolorami.Sami zobaczycie, że to co wydawało Wam się za jasne w druku jest ciemniejsze 🙂 Jeżeli drukujecie w drukarni to nie ma sensu robić wydruków próbnych odebrany plik będzie się różnił, wiadomo inny sprzęt…

Inaczej sprawa tyczy się papierów perłowych – one swoją fakturą i odbijaniem światła lubią „zjadać” kolory – tutaj bym podkreśliła kontrast jasnych kolorów oraz lekko je przyciemniła. Żeby jednak uzyskać idealny odcień to nie obejdzie się bez wydruku próbnego.

Wydruk na papierze ecru – a kolory.

Oj… tutaj będzie ciężko. Zazwyczaj w drukarniach na ciemniejszych kolorach papieru używa się poddruku białego. Czyli najpierw nakładana jest biała „farba” a na to odpowiednio CMYK. Jest to oczywiście opcja dużo droższa.

W domowych warunkach takiej możliwości nie macie – więc musicie  przygotować się na żółciejsze odcienie (żółty podkład – żółciejszy wydruk). Przy jasnych odcieniach ecru nie będzie się to rzucać zbyt mocno 🙂 Przy ciemniejszych możecie ewentualnie spróbować w Photoshopie w edycji krzywych troszkę uciąć tej żółci,

 

Czarny kolor w projektach.

Pamiętajcie!

Jeżeli używacie czarnych fontów w swoim projekcie lub chcecie aby tekst wyszedł wyraźnie bardzo małą czcionką zalecam aby użyć koloru czarnego składającego się ze składowych:


C (cyjan) – 0%  |  M (magenta) – 0%  |  Y (yellow) – 0%  |  K (blacK) – 100%


Szarości również korzystajcie z wartości K(blacK), (np. średnio szary 50%K, ciemny szary 80%K. Nie mieszkajcie składowych, a Wasz projekt będzie dużo lepiej wyglądał 🙂

Dlaczego tak?

Ponieważ tekst może wyjść niewyraźnie, zamiast czarnego koloru będziecie widzieć całą paletę cmyk jak na obrazku niżej:

 

Czarne aple

Jeżeli chodzi o większe powierzchnie korzystając z samego koloru 100K kolor wyjdzie Wam ciemno szary. Dlatego właśnie przy druku czarnych apli należy podbić kolor czarny innymi farbami. Najczęściej w drukarniach proszą o dodatkowe składowe 30C – 30M – 30Y . 

Nigdy nie stosuj czarnego złożonego ze 100% każdej z farb CMYK!

Nafarbienie (czyli suma wszystkie wartości farb w danym miejscu) nie może przekraczać 280%. Jeśli nafarbienie będzie za wysokie, to pojawią się problemy w druku – ciemne kolory będą się przebijać na papierze, rozleją się na inne elementy, stracicie sczegóły obrazu, nadmiar farby schnie nierównomiernie więc mogą powstać plamy w różnych barwach itp.

 


Mam nadzieję, że skorzystacie z pliku i tych kilku uwag 🙂 

Winietki 90x50mm PDF  |  Winietki 90x50mm JPG
Winietki 90x40mm PDF  |  Winietki 90×40 JPG

Jedna odpowiedź do “Jak wykonać winietki na ślub? Kilka uwag+szablony”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *