Projektowanie i druk! Kilka uwag i porad.

Przygotowałam dla Was wpis taki ogólny, bardziej można powiedzieć, że zachęcający! Oczywiście zachęcający do tworzenia własnych projektów czy poligrafii ślubnej. Niżej chciałabym przedstawić Wam kilka uwag i porad.

W następnym wpisie mam dla Was kilka inspiracji RSVP, zaproszeń ślubnych, urodzinowych czy imprezowych w formie kartki pocztowej:) Jak jesteście ciekawe gdzie takie zaproszenia można zamówić, jak przygotować taki plik zapraszam do lektury:)

W dzisiejszych czasach dostęp do drukarni jest dużo łatwiejszy. Większość z nich posiada już swoją stronę internetową z systemem zamówień. Konkurencja jest ogromna także ceny są bardzo korzystne! Za 50szt. kart pocztowych A6, 350g kreda mat, druk dwustronny to jest koszt ok. 50zł netto! Oczywiście możemy zrobić to taniej wybierając opcję 4+1 (czyli jedna strona full kolor CMYK na drugiej zaś sam czarny np. sam tekst zaproszeń), wtedy zaproszenia takie będą o 10-15zł tańsze nawet. Jeżeli chcecie możecie wybrać inne opcje uszlachetniające jak np.: lakier UV, foliowanie błyszczące/matowe, hostamping czy nawet tłoczenie (tutaj cena dużo wyższa ze względu na matrycę). Ceny podawałam ze strony: http://www.vipercyfra.pl/ którą Wam polecam ponieważ możecie zamówić nawet 10szt. takich zaproszeń za ok 35zł netto! Wiadomo im mniej sztuk to cena za jedno zaproszenie wzrasta. Oczywiście warto podzwonić do różnych drukarni i porównać sobie ceny;) Na prawdę warto ponieważ w dzisiejszych czasach wiele „drukarni” tak na prawdę są pośrednikami, którzy dodają swoje prowizje do cen, a sami zamawiają w prawdziwych drukarniach;) Można też zakupić sobie papier i iść z projektem na pendrive do drukarni gdzie Wam wydrukują projekt na miejscu. Wszystko trzeba przekalkulować:)

Każda drukarnia posiada swoją specyfikację przygotowania plików do druku – o tym jak to zrobić możecie poczytać w tym wpisie: http://paper-designs.pl/zrob-sam/jak-przygotowac-projekt-zaproszen-do-druku-w-drukarni/ tutaj starałam się to opisać ale takie informacje dodatkowo znajdziecie na stronach większych drukarni:)

Jeżeli chodzi o przygotowanie projektu do druku z jednym kolorem (tak jak pisałam wcześniej dwustronne zaproszenie 4+1) musimy przygotować projekt gdzie jedna ze stron jest w „kolorze” 100%K ( składowe koloru CMYK ustawiamy na: C-0%, M-0%, Y-0% i K-100%). Jeżeli chodzi o kolory CMYK polecam Wam obejrzenie wzornika kolorów danej drukarni. Wygląda to tak: http://www.viperprint.pl/article_images/download/inne_pliki/wzornik%20cmyk.pdf – dzięki temu Wasze kolory będą fajnie odwzorowane:) Oczywiście wyświetlanie go na monitorach(RGB) nie daje nam 100% odwzorowania ale jak drukujecie coś w domowych warunkach możecie taki wzornik wydrukować i zobaczyć jak to na Waszym sprzęcie wygląda! Możecie też poprosić o wydrukowany taki wzornik w drukarni.

Jak taki wzornik mamy odczytać? To jest bardzo proste!

1. Wybieramy kolor ze wzornika który nam się podoba.

2. Odczytujemy kolor główny: cała ta kompozycja ma w sobie 30%Y czyli koloru żółtego.

3. Odczytujemy kolumnę(pion koloru): nasz wybrany kolor znajduje się na 20%M czyli magenty.

4. Odczytujemy wers(poziom koloru): 90%C czyli cyjan.

5. Ostatni to ilość koloru czarnego: jest to najciemniejszy kwadracik w dolnym prawym rogu do którego tutaj akurat jest przypisane 30%K.

W ten sposób dany kolor ma składową CMYK: C90%, M20%, Y30% i K30% 🙂


wzornik-kolorow-jak-czytac

 

Oczywiście swoje projekty możecie sami wydrukować! Polecam grubsze papiery ale może nie 350g, ponieważ niektóre drukarki będą mieć problem z taką gramaturą (w specyfikacji swojej drukarki powinniście mieć wypisaną maksymalną gramaturę jaką dana drukarka da radę nadrukować). Przygotowując np projekt A6 na domowej drukarce pliki musicie przygotować na kartce A4 w taki sposób, że zmieści Wam się 4 projekty na jednej stronie. Warto sobie przygotować szablon z naniesionymi delikatnymi liniami cięcia:WIELKOŚCI-PAPIERUPrzygotowanie takiego pliku na prawdę nie jest trudne! 🙂 Możecie sobie pomagać ściągając z internetu darmowe(do użytku prywatnego czy nawet komercyjnego) wektory, zdjęcia czy obrazki. Jeżeli chodzi o fajne strony ze zdjęciami polecam np.:

Zdjęcie dzisiejszej propozycji dla Was właśnie mam z tych stron:) Mój projekt zawiera na pierwszej stronie zdjęcie właśnie z tych podanych baz stockowych, a na drugiej sam tekst w 100%K:) (na wizualizacji wydaje się część szara ale to tylko dlatego, że błysk zapomniałam wyłączyć:P). Jak widzicie nawet takie proste projekty mogą być miłe dla oka! Użyte przeze mnie czcionki to: BookendsWithAccents (nie zawiera polskich znaków więc możecie ją zastąpić podobną czcionką Amatic), Devonshire oraz Nexa Rust(data oraz ikonka serca).

Czy Warto poświęcić swój czas na naukę programów graficznych? TAK, TAK, TAK, ponieważ:

  1. są na prawdę proste i większość programów jest już spolszczonych! są darmowe programy czy nawer triale 30 dniowe;) tyle spokojnie Wam wystarczy do przygotowania całej poligrafii;)
  2. macie swoje wymarzone, idealne projekty! Nie będzie już „Eee bez tego esa-floresa byłyby ładniejsze. No ale niech będą.”
  3. swoje zawsze będzie oryginalne i wyróżniające się! Ja na swój ślub 6 lat temu robiłam sobie zaproszenia – jeszcze wtedy moja wiedza była znikoma, znałam dobrze jedynie photoshopa 😀 jakiegoś wielkiego pomysłu nie miałam no i to przygotowałam zaproszenie w formacje A4doDLwC!:) Większość osób pytało się gdzie można takie fajne zaproszenia kupić;)
  4. niewielkie koszty – oczywiście można kupić zaproszenia za jakąś złotówkę ale powiedzmy sobie szczerze wszystkie te tanie są na jedno kopyto i większość z nich jest tak prosta, że zrobione są w Wordzie…
  5. nie potrzebujecie wielkich zdolności plastycznych, w internecie jest wiele darmowych zasobów, które możecie odpowiednio wykorzystać. Są też bazy zdjęciowe i wektorowe(np http://stock.chroma.pl) oferujące za jakieś 12zł brutto super jakość takich zasobów!
  6. nie musicie zaprzestać na projektowaniu zaproszeń… możecie sami zaprojektować kubki, podstawki pod nie, poduszki, obrazki na ścianę(np modne typograficzne), pudełka, torby bawełniane na zakupy, photo-etui na smartpfony, breloczki, puzzle na prezent, kalendarze, planery, notesy itd. możliwości ogrom;)

Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do tworzenia własnych projektów! Programy graficzne, przygotowanie takich projektów do druku jest do ogarnięcia:) Wystarczy jedynie popróbować! Do czego Was zachęcam!

 

W następnym wpisie inspiracje na zaproszenia w stylu postcard! 🙂

Jedna odpowiedź do “Projektowanie i druk! Kilka uwag i porad.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *