Winietki – jak je zrobić?Place cards – tutorial

Dziś pokażemy, jak szybko można zrobić w darmowym programie  Inkscape winietki. Ja zrobiłam z motywem kwiatowym. Projekt podobny do tego na zdjęciu niżej. Chcę żeby po wycięciu kwiatki troszkę odstawały poza winietką(jak na zdjęciu). Inkscape jest prostym programem. Idealnym do tego typu projektów. Jego największym plusem jest to że jest całkowicie za darmo i jest po polsku. No to bierzemy się do roboty! Najpierw trzeba znaleźć odpowiedni szablon winietek. My użyliśmy swojego. Na jednej kartce A4 mieści się 6 winietek. Linie ciągłe wycinamy, a przerywane zaginamy. Chce żeby winietki były delikatne i kolorowe -jak na zdjęciu powyżej. Dlatego użyłam różnych kwiatków i różnych kolorów. Grafikę z motywami kwiatowymi pokazaliśmy w innym naszym artykule Śliczne kwiatki – darmowe grafiki do ściągnięcia. Śmiało możemy się z tym krótkich artykułem zapoznać i pościągać śliczne grafiki.


A więc po kolei.

Niżej przedstawiam tutorial jak krok po kroku można takie winietki stworzyć.

(Żeby powiększyć obrazki poniżej proponuję kliknąć PPM i otworzyć grafikę w nowym oknie:)

winietki-inscape-kpk1
Otwórz grafikę w nowym oknie dla pełnego powiększenia.

Dzięki powyższym punktom mamy przygotowany szablon i możemy spokojnie zająć się grafiką na winietkach:

winietki-inscape-kpk2
Otwórz grafikę w nowym oknie dla pełnego powiększenia.

Nazwiska gości robimy podobnie tzn: wybieramy odpowiednią czcionkę. Klikamy w wybranym miejscu, wypisujemy imię/nazwisko za pomocą 'wskaźnika’ ustawiamy go tam gdzie dokładnie chcemy. Wyżej w pasku obok nazwy czcionki mamy jej wielkość, którą w każdej chwili możemy zmienić. Kolor czcionek możemy zmienić tak jak kwiatków. Też możemy zrobić inne wypełnienie i inny kontur itp.

Moje przygotowane winietki:

winietki-szablon
Otwórz grafikę w nowym oknie dla pełnego powiększenia.

Oraz wizualizację:

winietka-przyklad-kwiatek

Mam nadzieję że tutorial się przydał i teraz sami możecie tworzyć piękne projekty winietek! W razie problemów, pytań proszę napisać tu w komentarzach, na FB lub wysłać e-maila. Na pewno odpowiemy i pomożemy!


19 odpowiedzi do “Winietki – jak je zrobić?Place cards – tutorial

  1. Najlepiej PDF 1.4 lub TIFF zależy jakie pliki preferuje dany punkt/drukarnia. Najlepiej zadzwonić i się zapytać 🙂 Proszę pamiętać aby rozdzielczość wynisiła 300dpi

 1. Witam, czy mogą Państwo udostępnić „czysty” projekt winietek, zeby byly tylko linie ciągłe i przerywane.
  bede wdzieczna:)

 2. Witam, już dość dawno było pytanie o możliwość udostępnienia „czystego” szablonu winietki. Jako, że nigdzie nie mogę go znaleźć czy mogłabym prosić o dodanie go na blog lub podesłanie osobiście na maila? Będę wdzięczna 🙂 Pozdrawiam

 3. Witam,
  Właściwie najpotrzebniejsza rzecz przy tworzeniu winietek nie została tu opisana. Tzn. jak można ustawić aby Inkscape pobierał teksty z listy przy tworzeniu kolejnych winietek? Tzn. coś w rodzaju korespondencji seryjnej w Wordzie. Tylko w tym przypadku, żeby można było określić listę imion i nazwisk, które mają się pojawiać na kolejnych stronach do druku. Bo przecież chyba nikt o zdrowych zmysłach nie będzie każdego imienia i nazwiska wpisywał ręcznie…

  1. A co za problem w Inkscape zrobić projekt graficzny i eksportować go do Worda czy innego edytora tekstu? 🙂
   To są Panie Jakubie dwa różne programy z całkowicie innej beczki – Inkscape to program graficzny, wektorowy – darmowy, nie jest tak rozwinięty jak np. Illustrator, a Word to procesor tekstu, został stworzony do całkowicie innych rzeczy. Tak na marginesie zamiast biednego Worda polecam Panu LaTeX:)

   Blog skupia się na projektach graficznych – udostępniam gotowe szablony. Dostawałam maile z prośbą o wytłumaczenie jak robię takie grafiki, bo kilka osób chciało by coś samemu zrobić, dlatego pojawił się ten wpis. Wybrałam Inkscape, ponieważ wiem, że sporo moich czytelników nie ma Photoshopa, a nawet Gimp może niektórych przerazić. Inkscape na początek jest bardzo prosty.

   1. Nie po to robimy coś w graficznym programie wektorowym, żeby później eksportować to do edytorów tekstu, które taką grafikę umieszczą jako bitmapę. Word podałem tylko jako przykład, gdzie jest możliwa serializacja danych. Jeśli Inkscape nie ma takiej funkcjonalności to marnie nadaje się na program do tworzenia winietek, ponieważ jak ktoś potrzebuje wykonać winietki to raczej potrzebuje ich kilkadziesiąt lub więcej. Jeśli wykonywanie winietek miałoby polegać na tworzeniu projektu w Inkscape a potem ekportowaniu go do Worda lub LaTeXa i dalszej obróbce, to już lepiej od razu zacząć w jednym z tych dwóch ostatnich programach.

    1. eh Panie Jakubie nie rozumiem oburzenia? W LaTeX’ie i Wordzie chce Pan zrobić grafikę? Przecież to procesory tekstu są tylko nie nadają się do tworzenia grafik…

     To całkowicie normalne, że w jednym programie tworzy się grafikę czy wektory, a skład robi się w innym stworzonym do tego programie! Dlatego ma Pan na rynku Photoshopa, Illustratora, Flasha, Indesign itd. Dla przykładu w pracy jak tworzę broszury czy katalogi:
     – zdjęcia obrabiam w Photoshopie / Lightroomie
     – grafiki rastrowe w Photoshopie
     – wektory typu mapki w Illustratorze czy Corelu
     A całość składam w InDesign, bo od tego jest. Do tego został stworzony. NIE wyobrażam sobie tekst edytować w Photoshopie i w nim tworzyć 120 stronicową broszurkę. Byłaby to istna męczarnia. Tak samo przy tworzeniu flash – w jednym programie tworzę grafikę w innym robię animację.

     Więc dlaczego Pan się oburza przerzucenia jednego projektu do innego programu? Tak się po prostu robi. Program graficzny nigdy nie będzie tak zaawansowany w edycji tekstu jak procesor tekstu i vice versa.

     Przenoszenie tak małej grafiki z wektora na bitmapę nie powoduje jej pogorszenia w druku. Przecież nie robi Pan bilbordu. Tylko malutką winietkę. Wystarczy plik zapisać w rozdzielczości 300-350dp i po bólu.

     Zapraszam do zapoznania się z blogiem – głównie piszę o inspiracjach i udostępniam szablony za darmo dla tych którzy chcą z nich skorzystać, bo nie znają programów graficznych. Ponieważ kilka osób poprosiło mnie żebym pokazała – jak ja robię swoje projekty graficzne to go zrobiłam. Wybrałam do tego prosty, darmowy program z którym wiem, że sobie początkująca osoba poradzi. Bardzo Pana przepraszam za tą krzywdę.

 4. Witam,

  Zrobiłam śliczne winietki z motylkami dzięki Twojemu poradnikowi, jednak gdy próbuję zapisać je jako plik pdf, żeby łatwiej było drukować to wyskakuje błąd. Nie potrafię sobie z tym poradzić:/ Pomóż:)

 5. Witam, nie wiem dlaczego, po wrzuceniu szablonu winietek do Inkscape nie pokazują mi się przerywane linie, są tylko te do wycinania i jak tu wycelować w środek.

 6. Witam, czy mogę prosić o szablon czystych winietek – szablonów bez loga i nazwy stronki na tyle winietki ? Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *