Hotstamping robi się coraz to popularniejszy. Cenowo bardziej przystępny i więcej drukarni oferuje u siebie ten typ uszlachetnienia. W dzisiejszym wpisie chce Wam pokazać jak przygotować pliki. Jeżeli jesteś zielona w projektowaniu też sobie dasz radę. Pokażę Ci jak łatwo możesz przygotować taki projekt!
Zaproszenia, podziękowania czy wizytówki z hotstampingiem na pewno oczarują Waszych gości czy klientów. Jeżeli planujecie ślub jesienią pomyślcie o burgundowych zaproszeniach ze złoceniem 🙂 albo chociaż Save the date w formie wizytówki z holograficzną folią!
Co to jest Hotstamping?
Hotstamping zwany również termodrukiem to technika druku z użyciem specjalnej folii i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło. Hotstampingu używa się do uszlachetniania druku, ozdabiania przedmiotów, znakowania, zabezpieczenie druku. Do wyboru jest wiele foli począwszy od złotych, srebrnych czy kolorowych po holograficznych. 🙂
Przy hotstampingu trzeba wykonać specjalną matrycę za którą płaci się tylko raz. Chyba, że chcielibyście coś zmienić. Wtedy wykonuje się nową.
Jakie są wymogi odnośnie przygotowania plików?
Elementy na których planujecie położyć folię muszą być wykonane w wektorze. Nie ma możliwości wykonania matrycy hotstampingowej na podstawie grafiki rastrowej. Poza tym są też inne wymagania (które mogą się zależnie od drukarni nieznacznie różnić). Dla pewności jednak warto przy projektowaniu pamiętać o:
- minimalny rozmiar fontu podstawowego 12 pkt (można troszkę zmniejszyć zamieniając fonty na krzywe i uwzględnić poniższe wymagania)
- minimalna grubość elementu 0,3 mm
- minimalny odstęp między elementami tłoczonymi (światło) 0,75 mm
- minimalne odstępy między znakami w ozdobnym kroju pisma 0,75 mm
- istnieje możliwość wykonania hotstampingu na spad (niektóre drukarnie mają taką opcję i tylko na dwóch sąsiadujących ze sobą krawędziach)
- nie można stosować lakieru wybiórczego UV i hotstampingu na tych samych elementach (można oczywiście stosować na tej samej stronie ale na różnych elementach projektu)
Jak przygotować plik w programie? Jestem początkująca dam radę to zrobić?
Oczywiście, że dacie radę! 🙂 Polecam Wam do tego ściągnąć Corela czy Illustratora. Są dostępne triale na kilka dni czy miesiąc. Drukarnie posiadają te programy więc w razie potrzeby będą mogli nanieść jakąś korektę.
Jeżeli nie znacie się za dobrze na programach to polecam Wam używanie ozdobnych fontów. Dla przykładu: October Twilight, Lauren, Cataleya, Arkana, Petal, Sophia, Debby. Z fotnów które posiadają polskie znaki polecam: Qaskin, KG Camden Market Script czy chociażby Allura, ChopinScript. Osiągniecie wtedy taki efekt:
Żeby poprawnie przygotować plik do druku do drukarni musicie podesłać pliki składające się z:
- Stron z projektem do druku, składowe CMYK, spady 2mm.
- Strona z elementami które mają zostać pokryte folią:
- muszą być w wektorze
- kolor jednolity czarny 100%K (C0/M0/Y0/K100)
- cały wzór musi być scalony do jednej ścieżki złożonej, bez przecinających się ścieżek – możecie to łatwo sprawdzić w podglądzie szkieletowym (Illustrator: Widok -> Kontur (Ctrl+Y)). Niżej na żółto zaznaczyłam te przecinające się ścieżki:
Ścieżki się przecinają w kilku miejscach. W takim wypadku musicie poprzez funkcję „Odnajdywanie ścieżek” (Illustrator: Okno -> Odnajdywanie ścieżek (SHIFT+CTRL+F9) zastosować odpowiednią wersję. Tutaj, na przykładzie wystarczyła „Suma” która połączyła literki w jedną łączną ścieżkę. Widać na drugim zdjęciu jak poszczególne literki się ze sobą złączyły 🙂 i to tyle. Projekt gotowy można eksportować do druku. Jak to zrobić tłumaczyłam w innym wpisie: